Ciekawe fakty o planetoidach, kometach, meteorach i meteorytach!

Wszyscy wiemy, czym jest asteroida. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym jest kometa, meteor lub meteoryt? Znajdź odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule.
Materia międzyplanetarna

Czy wiesz, że w naszym Układzie Słonecznym jest ponad 22 000 asteroid? Albo że istnieje ponad 300 różnych typów meteorytów? Te zdumiewające fakty o wszechświecie i jego licznych tajemnicach sprawią, że zaniemówisz. Asteroidy, komety, meteory i meteoryty są bardzo zróżnicowane pod względem swoich właściwości, wyglądu i pochodzenia. Można je znaleźć w prawie każdym zakątku orbity Ziemi. Te obiekty niebieskie mają wiele niesamowitych rzeczy do odkrycia na temat tajemnic wszechświata i życia na Ziemi. Przeczytaj dalej, aby poznać kilka fascynujących faktów o tych fascynujących obiektach naturalnych.

Planetoidy - definicja

Planetoida to asteroida krążąca wokół Słońca, ale nie jest wystarczająco duża, aby być pełnoprawną planetą. Dzieje się tak dlatego, że planeta musi mieć pewną masę, aby utrzymać siłę grawitacji, podczas gdy planetoidy to głównie minerały utrzymywane razem przez grawitację. Istnieje wiele fascynujących rzeczy na temat planetoid, których możesz nie wiedzieć, w tym ich definicja i pochodzenie. Planetoidy są również czasami nazywane małymi planetami lub małymi obiektami Układu Słonecznego. Jakie są właściwości planetoid? Planetoidy bardzo różnią się od zwykłych planetoid. Są mniejsze i mniej masywne, o średniej średnicy od 50 do 500 metrów i średniej masie wynoszącej 1% masy Ziemi. Nie są okrągłe, lecz mają raczej nieregularny kształt. Krążą wokół Słońca prawie we wszystkich kierunkach, ale znajdują się w pasie głównym między Marsem a Jowiszem. Pochodzenie planetoid jest pewną zagadką. Ponieważ są one mniej masywne niż planetoidy, mogły powstać jako małe cząstki pyłu wyrzucone w wyniku zderzenia dwóch większych planetoid lub planety z kometą.

Asteroidy

Asteroidy to kolejny rodzaj obiektów kosmicznych, które krążą wokół Ziemi i Słońca. Są one zbudowane ze skał, przy czym mniejsza liczba jest metaliczna. Orbity asteroid są bardzo ekscentryczne i być może pas asteroid między Marsem a Jowiszem powstał, gdy ogromna asteroida rozbiła się o Marsa, a następnie rozdzieliła na mniejsze obiekty. A Asteroidy są również znane jako planety podrzędne i są najczęstszym typem obiektów występujących w pasie asteroid. Mają nieregularne kształty, a ich średnica waha się od 2 do 40 metrów. B Istnieje wiele różnych typów planetoid. Na przykład Trojany to planetoidy krążące wewnątrz orbity Jowisza, natomiast Amory krążą poza orbitą Ziemi.

Komety - tajemnicze i fascynujące obiekty

Kometa to obiekt niebieski, który krąży wokół Słońca i czasami może być widoczny gołym okiem jako krótkie zjawisko. Komety są bardzo zróżnicowanymi obiektami, od pyłowych i lodowych, przez słabo orbitujące, po silnie ekscentryczne i silnie nachylone. Jest wiele fascynujących rzeczy o kometach, o których możesz nie wiedzieć, w tym ich tajemnicze i intrygujące właściwości. Jakie są właściwości komety? Komety bardzo różnią się od planetoid. Są znacznie większe i masywniejsze - ich średnia średnica wynosi od 3 do 6 kilometrów, a średnia masa to 12% masy Ziemi. Mają również znacznie bardziej eliptyczny kształt. Pochodzenie komety pozostaje tajemnicą. Naukowcy poszukują ich w nadziei, że dowiedzą się więcej o pochodzeniu Układu Słonecznego, ale nawet oni nie są pewni, jak powstają.

Meteoryty - skarby Układu Słonecznego

Meteoryty to kolejny rodzaj naturalnych obiektów występujących w pasie asteroid. Meteoryty to naturalne próbki asteroid, które spadły na Ziemię. Istnieje wiele różnych typów meteorytów, różniących się składem chemicznym i pochodzeniem. Jakie są właściwości meteorytów? Są to naturalne próbki asteroid, które spadły na Ziemię. Kolejną wspaniałą cechą meteorytów jest to, że są one cennymi skarbami, które pozwalają nam badać właściwości asteroid w Układzie Słonecznym. Istnieje wiele różnych typów meteorytów, różniących się składem chemicznym i pochodzeniem.

Czym różnią się od siebie meteor i meteoryt?

Meteor to skała lub metal, który płonie w atmosferze, zwykle o średnicy mniejszej niż metr. Jeśli meteor przetrwa upadek na ziemi , stanie się meteorytem. Każdego dnia około 100 ton kosmicznego pyłu i meteorów przedostaje się do atmosfery, ale większość z nich rozpada się lub spala przed dotarciem do ziemi.

NASA TV

NASA TV: Co to jest NASA Television, jak można ją oglądać i dlaczego warto?

NASA Television (NTV) to jeden z wielu sposobów, w jaki można oglądać relacje na żywo z odkryć naszych n

27-04-2022 - @astronautyka.org
Sonda Deep Impact

Sonda Deep Impact - Co znajduje się pod powierzchnią komety?

Asteroidy to małe, skaliste ciała, które krążą wokół naszego Słońca. Znajdują się one w Pasie Aste

27-04-2022 - @astronautyka.org
Mars Science Laboratory

Co warto wiedzieć o Mars Science Laboratory?

Misja Mars Science Laboratory (MSL) przeszła wiele iteracji projektowych, z których każda uwzględniała wy

26-04-2022 - @astronautyka.org
Breakthrough Listen

Breakthrough Listen: Nowy plan NASA dotyczący poszukiwania życia pozaziemskiego

W ciągu ostatnich kilku lat doszło do wielu zaskakujących wydarzeń w dziedzinie SETI (Search for Extraterr

20-04-2022 - @astronautyka.org