Jak obserwować galaktyki? - Przewodnik dla początkujących

Autor postu @astronautyka.org - 18-05-22

Obserwacja galaktyk

Spoglądanie w nocne niebo to zapierające dech w piersiach doświadczenie. Jest to jedno z najstarszych zainteresowań człowieka, a wiele kultur wypracowało swoje własne, unikalne sposoby jego podziwiania. W tym wpisie na blogu poznasz kilka prostych wskazówek, jak obserwować galaktyki. Specjalistyczny sprzęt jest bardzo pomocny, jednak nie potrzebujesz drogiego teleskopu i aplikacji astronomicznej, aby zobaczyć piękno naszego wszechświata. Nawet jako podmiejski miłośnik gwiazd możesz obserwować niezliczoną liczbę gwiazd na nocnym niebie. Wszystko, czego potrzebujesz, to oczy i cierpliwość! Nie pozwól, aby to Cię zniechęciło - obserwacja nocnego nieba nie jest tak trudna, jak się wydaje. Wystarczy zastosować się do tych prostych wskazówek i cieszyć się wszystkim, co znajduje się za oknem!

Co to jest galaktyka?

Galaktyka to kula gwiazd i gazu utrzymywana razem przez grawitację. Nasza własna galaktyka, Droga Mleczna, jest płaską galaktyką spiralną. Galaktyki mają wiele kształtów i rozmiarów. Nasza galaktyka jest tylko jedną z ponad 200 miliardów galaktyk w obserwowalnym wszechświecie. Różne typy galaktyk mogą mieć bardzo różne właściwości, zależne od ich otoczenia. Planety, gwiazdy i mgławice są widoczne tylko w obrębie określonego typu galaktyki, dlatego możemy zobaczyć tylko to, co znajduje się w pobliżu. Nie możemy zobaczyć galaktyk odległych o miliardy lat świetlnych. Choć wszystkie galaktyki wyglądają inaczej, mają kilka charakterystycznych cech. Galaktyki są zazwyczaj zorganizowane w grupy lub skupiska zwane gromadami lub obłokami. Gromady to zbiory wielu galaktyk. Zbiory te są zorganizowane w olbrzymie ramiona spiralne, w których tworzą się nowe gwiazdy. Galaktyki mają również wyraźne wzory promieniowania elektromagnetycznego, które możemy obserwować za pomocą teleskopów. Te fale elektromagnetyczne nazywane są światłem.

Wskazówki dotyczące obserwacji przy użyciu aparatu telefonu

 • Robiąc zdjęcia, trzymaj rękę stabilnie. Trzymaj telefon nisko i z boku, tak aby ruch ręki nie wpływał na aparat.
 • Użyj solidnego statywu, aby utrzymać telefon w stabilnej pozycji. Albo przynajmniej użyj ręki, aby utrzymać telefon w stabilnej pozycji podczas robienia zdjęć.
 • Gdy robisz zdjęcie obiektu znajdującego się w pobliżu, musisz znać jego współrzędne. Na przykład, jeśli chcesz sfotografować Wielki Chochlik, musisz znać jego współrzędne. Jeśli nie znasz tych współrzędnych, możesz je znaleźć w Internecie lub na mapie gwiazd.
 • Zwracaj uwagę na czas. Obserwacja nocnego nieba wymaga cierpliwości, dlatego nie powinieneś siedzieć zbyt długo. Zmarnujesz dużo energii, jeśli będziesz to robić w środku nocy, gdy nie jesteś do tego przyzwyczajony. Znajdź odpowiednią porę, o której możesz zostać na noc bez większego zmęczenia.
 • Załóż wygodne buty i weź ze sobą kurtkę, jeśli na zewnątrz jest chłodniej, niż się spodziewasz.
 • Nie zapomnij pić wody! Nawodnienie jest niezbędne, aby uniknąć zmęczenia oczu i zapobiec zawrotom głowy.

Jak obserwować galaktyki?

Zaczniemy od obserwacji Drogi Mlecznej. Droga Mleczna to galaktyka, w której żyjemy, i jest nam najbliższa. Możesz obserwować Drogę Mleczną w dowolnym momencie z dowolnego miejsca. Kiedy obserwujesz Drogę Mleczną, pamiętaj, że patrzysz na ogromną kulę gazu i pyłu. W naszej galaktyce znajdują się miliardy gwiazd, a w każdej innej - kolejne miliardy. Gwiazdy w naszej galaktyce są tak odległe, że dla naszych oczu wyglądają jak maleńkie kropki. Droga Mleczna wydaje się być płaską galaktyką spiralną, ale w rzeczywistości jest dyskiem wirującego gazu i pyłu, utrzymywanym razem przez grawitację. Kiedy obserwujesz Drogę Mleczną, pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest jej ciemne pasmo. Zobaczysz również migoczące gwiazdy, a sama Droga Mleczna wydaje się biała.

Co jest potrzebne do obserwacji galaktyk?

Najpierw musisz znaleźć miejsce, które jest ciemne i ma dobry widok na niebo. Po drugie, nie jest to niezbędne jednak warto zainwestować w niezbędny sprzęt, teleskop lub lornetke o aperturze co najmniej 6 cali. Po trzecie, upewnij się, że twoje oczy są przystosowane do ciemności, czekając 30-45 minut po zachodzie słońca lub nosząc okulary przyciemniane na czerwono. Po czwarte, użyj teleskopu lub lornetki, aby spojrzeć na niebo w kierunku, w którym chcesz obserwować galaktyki i na początek znajdź interesujący obiekt. Po piąte, włącz teleskop lub lornetkę i dostosuj ostrość, aż stanie się ostra. Po szóste, skieruj teleskop lub lornetkę w stronę obiektu i skanuj obszar w okół niego.

Krok 1: Rozpoznaj gwiazdozbiory

Doskonałym miejscem do rozpoczęcia jest gwiazdozbiór Oriona. Orion jest najbardziej znanym gwiazdozbiorem i najłatwiejszym do zauważenia. Ten gwiazdozbiór jest tak łatwy do zauważenia, ponieważ znajduje się na półkuli północnej, gdzie łatwo go dostrzec na nocnym niebie. Innym gwiazdozbiorem, od którego warto zacząć, jest Crux, znajdujący się na półkuli południowej. Crux jest łatwy do zidentyfikowania, ponieważ składa się z dwóch jasnych gwiazd położonych blisko siebie. Nawet jeśli znasz tylko te gwiazdozbiory, nadal możesz obserwować wiele galaktyk. Następnie znajdź granice gwiazdozbiorów. Pomogą Ci one w identyfikacji gwiazdozbiorów, które chcesz obserwować. Granice te można znaleźć, wykonując następujące czynności:

 • Spójrz na niebo i zidentyfikuj gwiazdozbiory.
 • Znajdź dwie granice, które oddzielają dwa gwiazdozbiory (gwiazdozbiory, które łatwo zidentyfikować, np. Wielki Chochlik lub Wóz).
 • Narysuj linię łączącą te dwie granice.
 • Teraz narysuj linię od gwiazdy na półkuli północnej, która znajduje się na linii, którą właśnie narysowałeś, do gwiazdy na półkuli południowej, która również znajduje się na tej linii.
 • Linia ta oddzieli dwa gwiazdozbiory znajdujące się na tej linii.

Krok 2: Znajdź granice gwiazdozbiorów

Teraz, gdy wiesz już, jak znaleźć gwiazdozbiory i ich granice, możemy znaleźć ich granice. Aby znaleźć granice, wykonaj poniższe kroki:

 • Zidentyfikuj gwiazdozbiory i ich granice, jak pokazano w rozdziale Wskazówki dotyczące obserwacji.
 • Znajdź granice gwiazdozbiorów, które chcesz obserwować.
 • Użyj mapy gwiezdnej, aby znaleźć współrzędne słabych gwiazd, które chcesz obserwować.
 • Użyj swojej mapy gwiezdnej, aby zlokalizować gwiazdozbiory i ich granice na niebie.
 • Teraz znajdź gwiazdozbiory i ich granice na nocnym niebie.
 • Schyl się i połóż rękę na ziemi, aby się ustabilizować.
 • Przesuwaj teleskopem po niebie, aż znajdziesz jasny obiekt.
 • Skup teleskop na tym obiekcie, aż będziesz mógł go wyraźnie zobaczyć. Może być konieczne wyregulowanie teleskopu, aby ustawić ostrość na obiekcie.

Krok 3: Odnajdywanie drogi do gwiazdozbiorów

Teraz, gdy wiesz już, jak znaleźć gwiazdozbiory i ich granice, możesz znaleźć drogę do nich. Aby znaleźć drogę do gwiazdozbiorów, wykonaj następujące kroki:

 • Zidentyfikuj gwiazdozbiory i ich granice, jak pokazano w rozdziale Wskazówki dotyczące obserwacji.
 • Znajdź granice gwiazdozbiorów, które chcesz obserwować.
 • Użyj mapy gwiezdnej, aby znaleźć współrzędne słabych gwiazd, które chcesz obserwować.
 • Użyj swojej mapy gwiezdnej, aby zlokalizować gwiazdozbiory i ich granice na niebie.
 • Teraz znajdź gwiazdozbiory i ich granice na nocnym niebie.

Polskie forum kosmiczne z dużą ilością tematów dotyczących kosmosu, astronomii i kosmologii.