Przedstawiamy rakietę Vega - nowy, ekonomiczny system startów kosmicznych

Autor postu @astronautyka.org - 08-05-22

rakieta Vega

Nowa rakieta Vega będzie w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunki o masie do 3300 funtów. Została ona zaprojektowana jako niedroga alternatywa dla istniejących rakiet nośnych. Oznacza to, że nowa rakieta może przyczynić się do obniżenia kosztów eksploracji kosmosu i uczynić ją bardziej dostępną dla firm i organizacji na całym świecie. W tym wpisie na blogu przedstawimy Wam nową rakietę Vega i wyjaśnimy, w jaki sposób dzięki niej loty w kosmos staną się tańsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Czym jest rakieta Vega?

Rakieta Vega to nowy system startowy przeznaczony do wynoszenia na orbitę małych satelitów. Będzie w stanie wynosić na orbitę satelity o wadze do 3300 funtów i ładunki o wadze do 930 funtów. Rakiety Vega zostały początkowo zaprojektowane pod koniec lat 90. jako ulepszenie rakiety Ariane 5. Ostatnio użyto ich do wyniesienia na orbitę japońskiego satelity w lipcu 2017 roku. Rakiety Vega składają się z serii stopni na paliwo stałe. Są one ułożone jeden na drugim, tworząc pojedynczy pojazd nośny. Rakiety Vega są wielokrotnego użytku i mogą być wystrzeliwane wielokrotnie.

Kluczowe dane techniczne rakiety Vega

 • Producent - ESA, Arianespace, ASI, Avio S.p.A.
 • Data pierwszego startu - 13 lutego 2012
 • Data ostatniego startu - 17 listopada 2020
 • Wszystkie starty - 17
 • Udane starty - 15 (88%)
 • Zdolność wynoszenia - 1500 kg na LEO
 • Siła ciągu przy starcie - 3040 kN
 • Wymiary - Długość 30 m - Średnica 3m
 • Masa całkowita - 137 000 kg

Stopnie rakiety:

 • Stopień 1. - 1 x P80
 • Stopień 2. - 1 x Zefiro 23
 • Stopień 3. - 1x Zefiro 9
 • Stopień 4. - 1x AVUM

Zastosowanie rakiety Vega

Rakieta Vega została pierwotnie zaprojektowana do wynoszenia satelitów na niską orbitę okołoziemską. Są to satelity, które zwykle ważą zaledwie kilkaset funtów. Dotyczy to wielu satelitów komunikacyjnych i instrumentów naukowych. Rakieta Vega może być wykorzystywana zarówno przez organizacje komercyjne, jak i rządowe. Organizacje te mogą współpracować z firmami prywatnymi w celu dzielenia się kosztami wystrzeliwania satelitów. Rakieta Vega może być również wykorzystywana do wynoszenia na orbitę wielu innych satelitów. Mogłyby to być satelity komunikacyjne, meteorologiczne lub służące do zapewniania dostępu do Internetu lub innych usług cyfrowych. Rakieta Vega mogłaby być wykorzystywana do różnych zastosowań komercyjnych, w których wymagany jest mniejszy satelita niż byłoby to możliwe przy użyciu rakiety Ariane 5 lub innych większych rakiet nośnych.

Dlaczego nowa rakieta Vega będzie tańsza od innych rakiet?

Nowa rakieta Vega została zaprojektowana z myślą o ponownym wykorzystaniu. Pomaga to zaoszczędzić pieniądze zarówno operatorom satelitów, jak i instytucjom rządowym zamawiającym starty. Nowa rakieta jest również wielokrotnego użytku, co oznacza, że może latać wiele razy, zanim będzie wymagała remontu. Oznacza to, że może być wielokrotnie używana, co czyni ją znacznie bardziej opłacalną w czasie całego okresu eksploatacji niż inne rakiety. Rakieta Vega ma również większy udźwig niż inne rakiety nośne. Oznacza to, że może transportować cięższe satelity, co nie byłoby możliwe w przypadku innych rakiet nośnych. Rakieta Vega jest mniejsza niż większość innych rakiet nośnych i ma mniejszą owiewkę. Oznacza to, że może wynosić satelity na orbitę z mniejszą ilością paliwa. Skraca to czas przebywania rakiety w przestrzeni kosmicznej i zwiększa ekonomiczność rakiety Vega.

Kluczowe korzyści z programu Vega dla agencji kosmicznych i firm

 • Oszczędność kosztów startu: Nowa rakieta Vega będzie wystrzeliwać satelity po niższych kosztach niż istniejące rakiety nośne. Oznacza to, że loty kosmiczne staną się bardziej dostępne dla organizacji i firm z całego świata, które wcześniej nie mogły wystrzeliwać satelitów ze względu na wysokie koszty.
 • Możliwość umieszczenia satelitów na orbicie geostacjonarnej: Rakieta Vega może również wynosić satelity na orbitę geostacjonarną. Są to satelity, które krążą nad pewnymi obszarami Ziemi, dostarczając usługi internetowe lub telewizyjne.
 • Mały ładunek użyteczny: Nowa rakieta Vega będzie w stanie wynosić na orbitę satelity o masie zaledwie 1500 funtów. To znacznie mniej niż w przypadku innych rakiet nośnych, które mogą wynosić na orbitę satelity o masie około 2200 funtów.
 • Konstelacja satelitów geosynchronicznych: Rakieta Vega mogłaby również dostarczać satelity tworzące konstelację satelitów geosynchronicznych. Polega to na umieszczeniu szeregu satelitów na orbicie wokół tego samego punktu na Ziemi.

Rakieta Vega - ciekawostki

Rakiety Vega zostały po raz pierwszy wymyślone pod koniec lat 90. przez Europejską Agencję Kosmiczną. Nowa rakieta Vega jest całkowicie przeprojektowana w porównaniu z poprzednimi rakietami Vega. Pierwszy lot nowej rakiety Vega planowany jest na 2021 rok. Miejscem startu pierwszej rakiety Vega będzie prawdopodobnie Europa, Afryka lub Ameryka Południowa. Nowa rakieta Vega będzie kosztować około 20 milionów dolarów za jeden lot. Wiele osób jest podekscytowanych nową rakietą Vega ze względu na jej niski koszt i możliwość wielokrotnego użycia.


Polskie forum kosmiczne z dużą ilością tematów dotyczących kosmosu, astronomii i kosmologii.